DOVOZ SYPKÝCH MATERIÁLOV ZADARMO!

Platí pre obce Skalité a Čierne

Je správne odvetranie strechy dôležité?

10.5.2024 136x

Od čoho závisí jej životnosť? Závisí len od výberu strešnej krytiny, alebo musíme myslieť aj na správne odvetranie? V tomto článku sa budeme snažiť zodpovedať všetky tieto otázky. Odvetranie strechy skutočne priamo vplýva na budúce náklady domácnosti. Jednak na opravy domu, určitý komfort obyvateľov, zdravie rodiny, ale tiež na náklady na vykurovanie, či klimatizáciu.

V prvom rade by sme si mali ozrejmiť, čo odvetranie strechy znamená a prečo je odvádzanie vodných pár také dôležité. Pri správnom odvetraní musí byť medzi strešnou krytinou a fóliou určitá vzduchová medzera. Samotné odvetranie funguje veľmi jednoducho. Ide o tzv. komínový efekt. Môžeme ho definovať ako prirodzené prúdenie vzduchu, ktoré je vyvolané rozdielnymi teplotami a tlakom vzduchu na spodnom a hornom konci vzduchovej medzery. Vetraním sa teplota vzduchu nad a pod krytinou vyrovnáva, odvádza sa vlhkosť jednak zo spodnej časti krytiny a jednak tzv. vnútorná vlhkosť, ktorá preniká z obytných priestorov, či nahromadené teplo v streche. Ak nemáte vyriešený vetrací systém, konštrukcia a strešný plášť ostávajú vlhké a to má negatívny dopad na životnosť konštrukcie strechy a teda na krytinu, laty, krokvy a pod. Tieto faktory výrazne vplývajú na životnosť strechy a narúšajú funkčnosť strešného plášťa.

Pokiaľ ide o návrh strešnej konštrukcie, ten patrí do rúk projektanta, ktorý sa riadi normami, sleduje trendy a novinky výrobcov.

Ako a prečo dochádza k zrážaniu vlhkosti v interiéri?

Teplý vzduch udrží viac vlhkosti ako studený a prirodzene stúpa smerom hore. Prehriaty vzduch vstupuje do strechy cez malé štrbiny, čo zapríčiňuje hromadenie vlhkosti a tá sa musí niekam preniesť. Pri správnom odvetraní strechy je difúzne odvádzaná otvorenou strešnou fóliou do vzduchovej medzery a exteriéru. Ak máte správne zabudovanú strešnú fóliu, vlhkosť, ktorá vzniká pod strešnou krytinou sa bezpečne odvedie po strešnej fólií mimo strešný plášť. Problémy nám však môže spôsobiť vlhkosť z interiéru, ktorá vzniká z bežných činností ako varenie, sprchovanie, sušenie oblečenia a pod. Problém nastáva, ak sa do strešnej konštrukcie dostane viac vlhkosti ako je strešná fólia schopná prepustiť. Následkom toho vznikajú tepelné mosty a môže dôjsť k tvorbe húb či plesní, ktoré negatívne vplývajú nie len na životnosť strechy, ale aj na zdravie obyvateľov domu. Ako tento problém vyriešiť?


Inštalácia parozábrany je najlepším spôsobom.

Ak chceme zabrániť kondenzácií v strešnej konštrukcií je potrebné zabezpečiť kvalitný návrh a inštaláciu parozábrany a tepelnej izolácie vrátane systému odvetrania strechy. Väčšina výrobcov strešných krytín podmieňuje záruku zabezpečením systému odvetrania strešnej konštrukcie.

Strecha je odvetraná vtedy, keď je strešná krytina a izolačná vrstva oddelená vetracou medzerou, ktorá umožní správnu cirkuláciu vzduchu. Takáto strecha má hneď niekoľko výhod:

  • ochrana podkrovia pred teplotnými výkyvmi
  • zlepšenie vnútornej klímy a ochrana strešnej konštrukcie
  • predchádzanie vzniku plesní a húb
  • dlhšia životnosť strechy

Ako zhotoviť odvetranie strechy, jej správnu skladbu a aké príslušenstvo budete k tomu potrebovať sa dozviete v ďalšej časti.

Môžem Vám nejako poradiť?
Ľubomír Sirota
Obchodný zástupca
0948 154 157
V čase od 17:00 do 08:00 nám môžete zanechať správu. Budeme vás kontaktovať hneď ako to bude možné.

Zanechať správu
Andrea Friščáková
obchodná zástupkyňa
0948 888 413
V čase od 17:00 do 08:00 nám môžete zanechať správu. Budeme vás kontaktovať hneď ako to bude možné.

Zanechať správu

Ďalšie články

Aké inžinierske siete potrebuje váš dom?
Dostupnosť inžinierskych sietí je jednou zo zásadných podmienok pre výber pozemku a výstavbu domu.
28.10.2019 3974x
Pripravte sa na stavebnú sezónu už teraz
Plánujete stavať či rekonštruovať? Objednajte si murovací materiál už teraz a na starosti s dlhými dodacími lehotami zabudnite.
13.1.2022 928x