DOVOZ SYPKÝCH MATERIÁLOV ZADARMO!

Platí pre obce Skalité a Čierne

Chcete stavať? Čo by ste mali urobiť ako prvé?

8.4.2019 2832x

Azda každému je jasné, že výstavba domu nie je prechádzka ružovou záhradou. Ak si však dáte záležať už na začiatku pri výbere vhodného projektanta a investujete do prípravy stavebného rozpočtu, môžete celý proces značne zjednodušiť a sprehľadniť.

Projektant – ako už názov profesie napovedá – vám pomôže s naprojektovaním celej stavby. Takpovediac „ušije“ dom na mieru konkrétnemu pozemku a zároveň dodrží vaše predstavy o budúcom objekte. Ak si nie ste istí ohľadom legislatívnych a úradných záležitostí, potom si vyberte takého projektanta, ktorý vám pomôže aj s inžinieringom. V skratke ide o všetky administratívne úkony, ktoré súvisia s vybavením stavebného povolenia, kolaudačného rozhodnutia, pripojenia na inžinierske siete a ďalších dokumentov. Skúsený projektant vie, ktoré úrady do procesu výstavby vstupujú a aké povolenia budete k projektu a samotnej realizácii stavby potrebovať.

Potrebujete pomôcť aj s dotáciou na OZE?

Schvaľovací proces stavby je pre laika pomerne komplikovaný. Ak si myslíte, že si všetky potrebné povolenia vybavíte sami, mali by ste sa pripraviť aj na to, že aj stavebné úrady v jednom kraji môžu mať rozličné požiadavky. Preto sa oplatí zveriť inžiniersku činnosť do rúk profesionálov, ktorí majú prehľad o potrebných úkonoch. Myslite tiež na to, že projektová dokumentácia nekončí iba architektúrou a stavebným projektom, patria sem aj statické posudky, tepelnotechnický posudok, energetický certifikát, prípojky, verejný vodovod či vŕtanie studne, elektrina alebo plyn. Vďaka podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) štátnymi dotáciami začína byť štandardom moderných domov dokonca aj tepelné čerpadlo. Vybavenie takejto technológie, resp. štátneho príspevku na zakúpenie zariadenia však takisto vyžaduje úsilie, znalosti a čas.

Dobrý projektant vám ušetrí peniaze

S výberom projektanta vám môže pomôcť aj človek, ktorý bude zastávať funkciu stavebného dozoru. Prvým krokom pri voľbe projektanta by mal byť rešerš referencií. Najlepšou reklamou je vždy odporúčanie od známych alebo spokojných klientov. Projektanta si nikdy nevyberajte výlučne na základe ceny. Samozrejme, suma je dôležitá, avšak, siahnuť po najlacnejšej ponuke sa nemusí vyplatiť. Myslite na to, že dobrá projektová dokumentácia vám hneď v úvode ušetrí množstvo financií, ktoré by ste so zlým projektom mohli dodatočne zbytočne premrhať. Najlepšie preto urobíte, ak zvolíte zlatú strednú cestu medzi rozumnou cenou a referenciami projektanta.

Projektanta si môžete overiť na základe stretnutia a vzájomnej komunikácie. Pokiaľ ide o skúseného človeka, bude sa snažiť vyjsť vám ako investorovi maximálne v ústrety. Šikovný odborník dokáže už po prvom stretnutí ponúknuť konkrétne návrhy – na základe toho zistíte, či splnil vaše očakávania. Projektant sa musí vžiť do kože zákazníka a vedieť sa pýtať správne otázky. Samozrejme, ak by ste chceli veci, ktoré nie sú dobré po účelovej ani finančnej stránke, mal by vám takéto požiadavky vyhovoriť podloženými argumentmi.

Určite si výšku rozpočtu vopred

Popri stavebnom projekte odporúčame nechať si vypracovať aj stavebný rozpočet. Ide o položku, ktorá vás vyjde približne 100 až 200 eur. U každého stavebníka by takáto kalkulácia mala byť prioritou. Vďaka rozpočtu budete mať predstavu, koľko bude celá stavba stáť. Často sa totiž stáva, že finančný rozpočet stavby sa nečakane navýši, úver z banky nedokáže okrem plánovaných výdajov pokryť aj tie nečakané a stavitelia sú nútení hľadať ďalšie finančné krytie. Jedna vec je totiž materiál, druhou vecou sú prvky na jeho zabudovanie, čas a cena práce, manipulácia s materiálom, preprava a presuny.

Stavebný rozpočet možno pripraviť s cenami alebo iba ako zoznam jednotlivých položiek s výkazom výmer. Pri výbere sa tento zoznam použije ako zadanie pre stavebné firmy, ktoré k jednotlivým výkazom doplnia svoje ceny. Dohodnutý rozpočet sa následne stáva prílohou zmluvy o diele, ktorú uzatvoríte so stavebnou firmou. Prípadne bude pre vás vodidlom, vďaka ktorému ani pri svojpomocnej výstavbe a nákupe materiálov neprekročíte stanovený finančný limit.

Autor článku
Ing. Rudolf Lipták
Riaditeľ
Môžem Vám nejako poradiť?
Ľubomír Sirota
Obchodný zástupca
0948 154 157
V čase od 17:00 do 08:00 nám môžete zanechať správu. Budeme vás kontaktovať hneď ako to bude možné.

Zanechať správu
Andrea Friščáková
obchodná zástupkyňa
0948 888 413
V čase od 17:00 do 08:00 nám môžete zanechať správu. Budeme vás kontaktovať hneď ako to bude možné.

Zanechať správu

Ďalšie články

Započúvajte sa do ticha od KNAUF!
Vyberte si špičkové sadrokartónové systémy KNAUF a zvýšte komfort bývania všetkých členov domácnosti.
18.2.2021 1006x
Dlažba s hrúbkou 2 cm - ideálne riešenie pre exteriér
Vonkajšia dlažba s hrúbkou 2 cm vyniká vzhľadom, praktickými vlastnosťami a možnosťami pokládky, ktoré v exteriéri oceníte.
16.8.2022 1191x